WEB KARTALLARI 20.YAŞINI KUTLADI

20 yıl önce Japonya’dan Amerika’ya ,İngiltere’den Finlandiya’ya ,dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanındaki Beşiktaşlıları bir araya getirmek ,

amacıyla  “WEB KARTALLARINDA BULUŞALIM” sloganı ile yola çıkan oluşum 20 yıl sonra aynı sloganla  “WEB KARTALLARI ile BULUŞALIM” diyerek

üyelerini, eski dostları, bir araya getirdi ve 20.yılını muhteşem bir yemek ve eğlenceyle kutladı.

WEB KARTALLARI Başkanı Sn.Altay Altın’ın açılış konuşması ile başlayan gecede, birlikte yaşanılanlar, yapılanlar, paylaşılanlar hatırlandı , ve elbette kayıplar da anıldı ; Beşiktaş’ı tutanlar değil, Beşiktaş ile hayata tutunanlar

marşlar, türküler, şarkılarla eğlenip hatıralara dalıp unutulmaz bir gece geçirdiler…

Web Kartalları kurucularından Sn.Tuncay Sertbaş’ın kaleme aldığı ve salonda okunan mektubu 20 yılın bir özeti ,dostlukların sağlam temelinin muhteşem bir manifestosuydu adeta….

Sn.Tuncay Sertbaş’ın 20.yıla özel yazdığı yazı :

BEŞİKTAŞ’lılık yürek ister, zordur…
“en güzel Aşk zor olandır” şarkı sözlerini boşuna  yazmamış zamanında tribünlerin sesini marşlara döken Birol Can arkadaşımız, abimiz …

Hele hele Internet öncesi gurbette BEŞİKTAŞ’lılık çok daha zordu, Kara Sevdaya hasret, haftadan haftaya Türkiye’nin Sesi Radyosundan takımla birlikte atağa kalkar, defans yapar, tribünden gelen seslere eşlik eder, uğultuya göre Gol haberini spikerden önce almaya çalışırdık. Gazeteler tek tük 2 gün gecikmeli gelmesine rağmen BEŞİKTAŞ haberlerinin her satırı ezberlenene kadar okunur, gazeteden BJK resimleri özenle kesilir ve en değerli Albümüze yerleştirirdik.

Daha sonraki yıllarda 15 saniyelik gol görüntülerini TRTInt üzerinden izleyebilmek adına bahçesinde dev anteni olan tanıdıklara geceyarısı bile olsa ziyarete gidilirdi…  normalde gündüz vakti bile rahatsızlık vermeye çekinirken !!!

İşte bu dönemleri yaşarken birdenbire Internet ile tanıştık.. Arama motoru üzerinden aradığımız ilk şey tabii ki “üç hece sekiz harf” olmuştu.. karşımıza o zamanların ilk ve tek BJK taraftar sayfası BJK.com sayfası çıktığında  öyle sevinmiştim ki (klübün daha uzaktan yakından resmi bir site ile alakası yoktu) , sanki seneler sonra Haber alamadığın Ana baba ile buluşmuş, sevgilisine seneler sonra kavuşmuş gibi..

BJK haberlerinin yanı sıra taraftarların buluştuğu fikirlerini paylaştığı birde BJK forumu vardı, burada sadece isimlerini okuduğumuz forum katılımcıları ile sanki kendimi tribünde gibi hissetmeye başlamıştım.

Hele hele İstanbul’dan maçları kovalayan, camiadan bizimle haberleri yerinden paylaşan abiler, arkadaşlar mutluluğuma mutluluk katıyordu.. tabii ki katılımcılarından sayısı günden güne artıyor, fikirler beklentiler düşünceler çakışmaya başlıyordu..

İstanbul’da yaşayan arkadaşlar sanal ortam dışında da daha aktif olunmasından yana iken forumu sanal aleme getirmiş ve kendilerince haklı olarak sanal ortamda fikir beyan edilebilecek bir ortam olarak kalmasını istiyorlardı.

BJK‘lilerin sanal’da buluştuğu bu ortam tam 26 Eylül 1998 tarihine kadar sürdü, işte tam o gece, İnternete bir ilki gerçekleştirecek olan, sanal ile reel hayatı birleştiren Web Kartalları Oluşumunun temeli atıldı.

Federasyon yine bir ilki bize yaşatarak, BEŞİKTAŞ’ımıza cezayı kesmiş evimizde oynamamız gereken maçı cezalı olarak Bursa’da oynamak zorunda kalmıştık. İstanbul taraftarı Bursa’ya akarken maç sonrası dönüşte bir araba kazasında maalesef iki BJK taraftarı hayatını kaybetmişti. Bu üzüntü ve sinirle bugünün Web Kartalları Başkanı Altay Altın BJK forumuna federasyon başkanı ile ilgili bir mesaj atmış  ardından forum yöneticileri tarafından cezanlandırılmış ve forumdan Men cezası almıştı.

Ardından o zamanlar bile forumun en etkili kalemi, daha önceden grup Siyah Beyaz’dan beraber hareket ettiği Altay abinin arkadaşı, Tuğrul Yenidoğan bu durumu protesto için aynı mesajı tekrarlayarak protesto etmişti ve aynı ceza kendisine uygun görülmüştü …

Bunun üzerine hiç kimseyi yüz yüze tanımamıza rağmen, bu haksız davranışa karşı başta ben ardımdan abim, o zamanlar BJK forumu üzerinden sanal ortam dışında tanışmışlığımız olmayan Lemi Hacıoğlu , Miami’den Hasan Akçakaya, kısaca dünyanın dört bir tarafından İsimlerini tek tek uzun uzun yazamayacağım arkadaşlar aynı tepkiyi ortaya koyarak BJK.com ile bağlarımızı koparttık.

Bizim için en önemli BJK bağlantımız kayboldu gitti derken, bilmiyorduk, böyle muhteşem dostlukların, kardeşliklerin, arkadaşlıkların temelinin atıldığını.

Daha üzülmemize zaman kalmadan aniyim gece birde baktık ki, ICQ isimli mesajlaşma sistemi üzerinden o zamanlar sadece forumdan isimlerini tanıdığımız ve oradan kopmuş BJK’liler bir araya gelmişiz.

Tuğrul Yenidoğan’ın ve Altay Altın’ın önderliğinde daha aktif, dünyanın dört bir yanındaki BJK’lileri biraraya getirecek bir proje ortaya çıkıvermişti.

Tuğrul ağabeyimizin motivasyonu, fikirleri ve gecesini gündüzüne katarak uğraşlarıyla, Altay ağabeyimizin desteğiyle, Seattle’dan Webmasterimiz Cevdet Nuhrat ile, diğer Webdesignerimiz İsviçre’den yanıbaşımda olmasına rağmen internet ortamından tanıştığım hemde üstelik ailelerimiz bile İskeçe’den aynı köyden olan, hatta İstanbul’da da yanıbaşımdan olan Abbasağalı  Lemi Hacıoğlu ile o dönemin en müthiş taraftar sitesi WebKartallari.com – 10.10.1998 de doğmuştu.

😞

Giriş yazısını sayfaya  “nasıl geldik
bir gün öyle gideceğiz, BEŞİKTAŞ’lı doğduk, BEŞİKTAŞlı öleceğiz” diye yazarken Ölüm bize o zamanlar ne kadar da uzaktı 

Bir baktık tribünlerde her branşta “www.webkartallari.com’da buluşalım” pankartları, bir baktık efsane başkanın, yöneticilerin, sporcularımızın ellerinde aynı slogan ile fotoğraflar. Gazeteler WK’dan bahsetiyor ve sadece gazetelerden takip ettiğimiz tanıdığımız BJK camiasının ünlü simaları bizimle aynı forumda BEŞİKTAŞ’ımızı paylaşıyor.

Çocukluğum, gençliğim boyunca BEŞİKTAŞ’ımızın lobisi hiç etkili olmamıştı, Şampiyonluklarımız çalınıyor, hakkımız gasp ediliyor ama hep çaresizlik içinde birşey yapamanın verdiği sinirle ancak tribünden haykırabiliyorduk isyanımızı.

Web Kartalları en başta bu çaresizliğimize çare oldu, BEŞİKTAŞ’lılar artık organize bir şekilde sesini duyurmaya başlamıştı, tepkisini anında gerekli yerlere ulaştırabilme şansını bulmuştu. Tribün dışında da Lobimiz  vardı artık her kesimden BJK’li bir araya gelebiliyor, artık organizeli hareket edebiliyordu.

Web Kartalları üyeleri internetteki yuvamız sayesinde dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun; sitenin  “Sohbet odası” , “canlı yayın odası” ile (o zamanlar FaceTime, WhatsApp hayallerde bile yoktu), fotoğraflarla, canlı canlı anlatımlarla  kendini artık köyiçinde, tribünde hissedebiliyordu. Kanada’dan canlı canlı çekilen SİYAH’a Tokyo’dan, Sidney’den, Kopenhagen’den, Miami’den, Zürih’ten BEYAZzzz geliyordu.

Web Kartalları 20 senedir tribünlerde yerini alırken, camianın tanınmış simaları ile organize ettiği WK Salı toplantılarıyla, 20 senedir süren WK Halı saha maçları ile, özel geceleriyle, yardım kampanyalarıyla, brunch’larıyla, gezileri ile hep internet dışında dostlukları devam ettiren bir Oluşum olmaya devam etti.

Web Kartalları Oluşumu sayesinde yüzlerce BJK’li kongre üyesi oldu, camiada kendine yer buldu.  WK olmanın ayrıcalığının mesela bir örneği ben:-) milyonlarca taraftardan biri olan Dikilitaş’lı BEŞİKTAŞ’lı Tuncay’ın nikah şahidi Hasan Arat,  eşim Nuray’ın şahidi efsane başkan Süleyman SEBA!

Web Kartalları Deplasmanlarda, ülke içinde veya dışında, maç olsada, olmasa da WK lı hep bİr BEŞİKTAŞ’lı arkadaşını yanıbaşında bulma şansına sahip oldu. Onlarca, yüzlerce anımız hTırLarımız var ne mutlu bizlere.

Web Kartalları sayesinde nice dostlar, abiler, kardeşler edindik, 20 senedir devam eden kardeşten ileri dostluklar dünyanın neresinde olursak olalım devam ediyor, hatta gelecek Jenerasyonlarca devam ettiriliyor. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi beraber yaşayarak daha da güçleniyor bu birliktelik.

Web Kartalları daha sonra onlarca BJK sayfalarına örnek oldu, aktif hayatta, tribünde çok başarılı olan gruplar sanal alemede taşındılar, SİYAH BEYAZ lobimize güç kattılar.

Web Kartalları kurulduğu günden beri hep “Sadece BEŞİKTAŞ” dedi, var olma nedenimizin BEŞİKTAŞ olduğunu hiç unutmadan yoluna devam ediyor bu yolda manevi eşi benzeri olmayan kazançlar elde ederken, kaybettiklerimizde bir o kadar kahretti bizleri.

Web Kartalları olarak bu akşam 20. Yılımızı kutlarken, aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı anacağız.

Bu vesile ile tekrar,
Yıllar önce elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Mansur Önder’e, gencecik kaybettiğimiz arkadaşımız Deniz’e (Penche), hala yokluğunu kabullenemediğim Hemşom Lemi Hacıoğlu’na,  her an çıkıp gelecekmiş gibi beklediğim Web Kartalları’nın kurucusu onursal başkanı Tuğrul Yenidoğan ağabeyime, daha acısı çok taze olan Avukatımız, dostumuz kardeşimiz Murat’ımıza Allah’tan rahmet diliyor, saygıyla anıyorum. Sizleri hiç bir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız!!!!!

Yukarı kapalıya;  SİYAHhhhh…

İyi ki varsın BEŞİKTAŞ, iyi ki varsınlar Web Kartalları ! Nice 20 Yaşlara… iyi eğlenceler.

“nasıl geldik bir gün öyle gideceğiz, BEŞİKTAŞ’lı doğduk, BEŞİKTAŞlı öleceğiz”

Sevgilerimle

Tuncay Sertbas
BJK 14106
WK004

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir